Бронедвері. Виникнення термінології. Стандартизація.
Виникнення термінології."Бронедвері" - назва сленгова. Так стали називати металеві вхідні двері, що прийшли на зміну дерев'яним, у пострадянські часи, на пострадянському просторі. Добре зварені бронедвері були значно міцніші за дерев'яні, їх встановлювали собі забезпечені верстви населення. Такі двері не можна було вибити просто плечима, як це часто практикувалося зі стандартними радянськими сосновими дверима. То була "броня". Залізні, важкі, з привареними петлями - зовсім інший рівень. Сокира більше не була найгрізнішою і все вирішальною зброєю, чи то в руках зламників, чи судових приставів, чи просто працівників ЖЕКу. Одне слово: "бронедвері".
Оздоблення перших бронедверей були нехитрі: шкірвініл (шкірозамінник), дерев'яна вагонка (перший "антивандальний" варіант, щоб не порізали), якщо дорожче - натуральний дерев'яний шпон, або самий топ - натуральна дерев'яна фільонка.
Бронедвері, прямі й строгі, обтягнуті дерматином, велично виділялися на тлі старих дерев'яних дверей обтягнутих "ґудзиками", або як ще називали "під матрац".
Металоконструкції бронедверей у пострадянські часи також особливою різноманітністю не відрізнялися. В основному це були міцні вироби з металопрокату: металевого куточка, профільної труби, швелера.
Якщо броньовані двері були виготовлені якісно, з урахуванням усіх необхідних нюансів - це був хороший захист житла від непроханих гостей. Якщо нюанси не були враховані - то реальна опірність злому таких бронедверей, незважаючи на механічну міцність, металомісткість, значну вагу та товщину листів металу - залишала бажати кращого. Зламники швидко просікли вразливості деяких бронедверей. Наприклад, відсутність захисту ригелів замків у дверній коробці дозволяло забити ригеля назад у замок. Неправильне розташування ребер жорсткості дозволяло досить безшумно і швидко втиснути торець дверей (разом із ригелями замків) домкратом.
На помилках вчилися. У дверній коробці встановлювали захист замків ригелів. У дверях, якщо необхідно, монтували "краби" багатостороннього замикання та інші пристрої. На циліндрові механізми замків стали встановлювати броненакладки.
Окремою проблемою були незламностійкі замки. Недорогі замки, які масово встановлювалися у більшість бюджетних бронедверей, масово розкривалися зламниками найпростішими інструментами. У деяких випадках навіть звичайною хрестовою викруткою. Поступово виробники відмовлялися від незламостійких замків, а технології виготовлення металевих дверей стандартизувалися.
Перша стандартизація. Одним із перших стандартів зламостійкості конструкцій в Україні було прийнято ДСТУ 1627:2004 у 2004 році. Як Український ДСТУ, було прийнято європейський стандарт ENV 1627:1999. Його просто скопіювали і переклали на нашу мову.
Відповідно до цього ДСТУ:
Вхідні двері, що відповідають 1-му класу:
Не протистоять зламу за допомогою інструментів, тільки за допомогою фізичної сили людини.
Вхідні двері, що відповідають 2-му класу:
Час опору інструментам класу А2 (викрутці, клинам або пасатижам): 3 хв.
Вхідні двері, що відповідають 3-му класу:
Час опору інструментам класу А3 (лому та всім інструментам попередньої категорії): 5 хв.
Вхідні двері, що відповідають 4-му класу:
Час опору інструментам класу А4 (пилці, молотку, стамесці, сокирі та дрилі на акумуляторі, а також інструменту попередньої категорії): 10 хв.
Вхідні двері, що відповідають 5-му класу:
Час опору інструментам класу А5 (дрилі, болгарці з колом не більше 125 мм, пилці або лобзику, а також інструментам попередніх категорій): 15 хв.
Вхідні двері, що відповідають 6-му класу:
Час опору інструментам класу А6 (болгарці з колом 230 мм, а також інструментам усіх попередніх категорій): 20 хв.
Таким чином, правильно виготовлені броньовані двері, що відповідають, наприклад, 4-му класу зломостійкості, витримують 10 хвилин часу зламу пилкою, молотком, стамескою, сокирою, дрилем, ломом, викруткою, клинами і пасатижами.
Бронедвері – наші дні.
Оздоблення. У минулому залишилися дермантин та вагонка, їм на зміну прийшли сучасні види оздоблення – панелі МДФ. Вони бувають у найрізноманітнішому виконанні: різної товщини, кольору та фактури, прямі та з фрезеруванням різної глибини, комбіновані, металізовані, для вулиці та інші. Або як варіант антивандальна плівка. Вибір великий і якщо матеріал якісний - на висоті і естетика, і експлуатаційні характеристики. Все, можна сказати, "за здоров'я". А ось сучасні тенденції виготовлення металоконструкцій (те, що всередині, і від чого залежить безпека) – у деяких аспектах у багатьох виробників, на жаль – "за упокій". Особливо це стосується дверей, що масово реалізуються через мережі будівельних магазинів. Всьому виною - здешевлення за рахунок полегшення металоконструкції.
Металоконструкції. Полегшення та здешевлення.
Сучасна тенденція багатьох виробників завойовувати ринок зниженням ціни - призводить до полегшення дверей, а то й зовсім позбавлення її від металу. Деякі сучасні гнутолисті "штамповки" полегшені настільки, що їх можна і плечем видавити, і звичайним кухонним ножем різати, як булку.
Навіть якщо метал у штампуванні виявиться не настільки тонким – усі серійні двері, виготовлені подібним способом, поєднують серйозний недолік: шаблонність виробництва. Все, що серійно і масово виробляється за шаблоном, згодом добре вивчається зламниками і перестає бути секретним незалежно від того, скільки виробники заклали в секретність на етапі проектування та виготовлення. Навіть супердорогі серійно виготовлені системи та сигналізації - згодом легко зламуються спеціально створеними для цього пристроями. Овчинка завжди коштує вичинки, якщо йдеться про масове застосування того чи іншого "ноухау".
У наші дні, щоб максимально убезпечити житло від непроханих гостей, Київспецсталь рекомендує використовувати класичну технологію виготовлення металоконструкції бронедвері з металопрокату згідно з ДСТУ 1627:2014 з використанням індивідуальних систем захисту. У "Київспецсталі" Ви завжди можете відвідати виставку бронедверей та виробництво, щоб переконатися особисто які застосовуються матеріали та технології.
|