Нормативні документи щодо стандартизації замків.
Нормативні документи щодо стандартизації замків. Загальна інформація.
Процес стандартизації - це вироблення норм, правил та вимог для об'єктів стандартизації та оформляється нормативними документами.
У цій статті розглянуто чинні стандарти, які встановлюють правила та умови на виробництво замкової продукції.
Міждержавний стандарт
"Замки, клямки, механізми циліндровані. Технічні умови."
Був введений в дію у 2013 році, з позначенням ДСТУ 5089-2011.
За ухвалення стандарту проголосувало 9 країн:
- Азербайджан
- Вірменія
- Казахстан
- Киргизстан
- Молдова
- російська федерація
- Таджикистан
- Узбекистан
- Україна.
Цей стандарт встановлює технічні та загальні вимоги до замків та поширюється на замки з різними механізмами секретності, які монтуються на будівельні та захисні конструкції (ворота, двері, вікна) та встановлюються у житлових, громадських та виробничих будівлях та спорудах. Може бути застосований для цілей сертифікації. Розроблено з урахуванням вимог провідних виробників замків: ABLOY Limited Liability Company (Фінлядія) та CISA (Італія).
У цьому стандарті враховано нормативні положення європейських стандартів - European Standards (використовується скорочення EN (від французької/німецької - європейські норми):
Стандарт EN 12209:2003 Building hardware - Locks and latches - Mechanically operatad locks, latches and locking plates - Requirements and test methods (Будівельне обладнання. Замки та клямки. Механічні замки, клямки та запірні планки. Вимоги та методи та методів випробувань;
Стандарт EN 1303:2005 Building hardware - Cylinders for locks - Requirements and test methods (Будівельне обладнання. Навісні замки і аксесуари. Вимоги та методи випробувань) в частині технічних вимог та методів випробувань.
Стандарт EN 12320:2010 Building hardware - Padiocks and padiocks fittings - Requirements and test methods ((Будівельне обладнання. Навісні замки і аксесуари. Вимоги та методи випробувань) в частині технічних вимог та методів випробувань.
Міждержавний стандарт дає визначення термінів, пов'язаних із замковою тематикою, класифікацію, класи, типи та умовні позначення. Згідно з цим стандартом, замки та циліндровані механізми поділяються на чотири класи: з першого по четвертий. У цьому розділі враховано показники охоронної якості, секретність, безвідмовність, міцність, стійкість до вандального (у тому числі й кримінального) зламу. Особливо слід зазначити, що клас замку встановлюють за найменшими (найгіршими) результатами по кожному виду випробувань.
Залежно від класу (охоронних властивостей) замків, міждержавний стандарт наводить рекомендовану область їх застосування, а також стійкість до розтину:
Перший клас - низькі охоронні якості. Для замикання дверей підсобних приміщень, міжкімнатних дверей у квартирах, офісах тощо. Час зламу - не менше 2 хв.
Другий клас - середні охоронні якості. Для замикання захисних конструкцій із звичайними вимогами до їх охоронних властивостей, у т. ч. вхідних дверей до квартир, офісів та інших подібних приміщень. Час зламу – не менше 5 хв.
Третій клас - підвищені охоронні якості. Для замикання захисних конструкцій з додатковими вимогами до їх охоронних властивостей, у т. ч. посилених металевих дверей вхідних дверей до квартир, офісів та інших приміщень, що приймаються на охорону. Час зламу – не менше 15 хв.
Четвертий клас - високі охоронні якості. Для замикання захисних конструкцій з особливими вимогами до їх охоронних властивостей, у т. ч. укріплених металевих вхідних дверей квартир, офіси та інших приміщень, що приймаються на охорону та передбачаються до страхування. Час зламу – не менше 30 хвилин.
Слід врахувати деякі нюанси в термінології, наприклад, "охоронні властивості замків" (те ж саме, що і зламостійкість) і "надійність" замків. Клас замків встановлюють за зломостійкістю, проте автори у вступі до міждержавного стандарту описують, що "вибір замків...здійснюють за класами надійності". При цьому на упаковці виріб (замок) позначають саме одним із чотирьох класів зламостійкості.
Національний стандарт України
"Будівельні матеріали. Замки та клямки для дверей. Методи випробувань".
ДСТУ Б В.2.6-29:2006
Набрав чинності 2006 року. Поширюється на замки, клямки, механізми циліндровані для дверей різного призначення та встановлює методи їх
випробувань на безвідмовність, міцність та визначення експлуатаційних зусиль, але не на показник стійкості до розтину (зламу).
Цей стандарт описує:
- методи відбору зразків для випробувань - вироби відбирають із партії, яку прийняла служба контролю якості виробника відповідно до вимог нормативної та конструкторської документації на ці вироби,
не менше трьох зразків за методом найбільшої об'єктивності за ДСТУ 18321-73 Статистичний контроль якості.
Методи випадкового відбору вибірок штучної продукції.
Методи випробувань. Проводять випробування на спеціальних стендах, які мають забезпечувати низку умов для випробувань замків, забезпечувати визначення міцності, безвідмовності та експлуатаційних зусиль.
Також стенди забезпечують встановлення та закріплення виробів.
- Підготовка до випробувань. Описується, що перед випробуванням замки візуально оглядають та перевіряють на працездатність, деталі змащують згідно з документацією та інструкцією до конкретних виробів.
- проведення випробувань. За даного завдання кожен відібраний зразок піддається випробуванням на безвідмовність, міцність та експлуатаційні зусилля за нормальних кліматичних умов.
Кожен замок, який вже випробувано, на фіналі періодичних випробувань має зберегти свою працездатність, бути без поломок, тріщин та деформацій.
Працездатність перевіряють п'ять разів вручну, виведенням та введенням засуву в корпус за допомогою ключа.
За результатами випробувань оформляється протокол, який має містити відповідні пункти, прописані у цьому нормативному документі.
|